Akçadağ Belediyesi'nden 500 Kişilik İstihdam

Vuslat TV ekranlarında yayınlanan ‘Belediyelerimiz’ programında Akçadağ Belediyesi’nin projeleri ve hizmetleri ele alındı. Projeler hakkında bilgi veren Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, “Kuracağımız atölyelerde 400-500 kişinin çalışabileceği bir ortam olacak” dedi.

 

“AKÇADAĞ’IN ÖNEMLİ İHTİYACINI KARŞILADI”

Projelerin ilçeye katkısını anlatan Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, “Burayı 502 Bin TL karşılığında Fırat Kalkınma Ajansı’nın da yardımı ile bir proje karşılığında yaptık. 300 Bin TL kadar da Akçadağ Belediyesi olarak biz katkı sunduk. Akçadağcımızın önemli bir ihtiyacını da karşılamış olduk. Cuma günleri burada kapalı Cuma pazarı kuruluyor, boş olduğu zamanlarda ise Akçadağ halkı burayı aynı zamanda mevlitler, düğünler ve diğer ihtiyaçları içinde kullanabilir.  Tabi Akçadağ Belediyesi olarak ilçemize sunduğumuz katkılar bular ile sınırlı değil şu an inşaatı devam eden eski devlet hastanemizin yerine halkımızın da etkinlik yapabileceği bir alan oluşturuyoruz. Buranın çatı katı yemekhane olacak diğer katlarından birisi öğrencilerimizin de yararlanabileceği bir kütüphane haline getireceğiz geri kalan katlarında ise atölyeler oluşturacağız. Bu atölyelerde 400- 500 kişinin çalışabileceği bir ortam olacak. 20 gün içerisinde birinci katının biteceği ve hizmete geçebilir.”

“ÇEVRE SORUMLULUĞU BİZİM GÖREVİMİZ”

Çevreye yönelik sorumluluklarından bahseden Kazgan, “Çevreye dönük sorumluluklar duymak tüm insanların görevi bizimde görevimiz.  Dünyamızda küresel ısınmadan iklim değişikliğinden söz ediliyor. İklim değişikliği bu şekilde giderse kuraklılıkların başlayacağından konuşuluyor. Tüm bilim adamları bunu konuşuyor. Gelecek yıllar da tüm bilim adamlarının söylediği sorun su sorunu, tüm dünyanın sorunu olacağına benziyor. Onun için biz dünyadaki dengeleri korumak zorundayız. Bu dengelerden birisi de Sera Gazı yayılımını önleyerek iklim değişikliğine yönelik etkenlerin ortadan kaldırılması bunun için yapılması gereken en başta çalışmalardan biri fosil yakıt tüketiminin azaltılması. Ama diğer taraftan da yeşil örtünün korunması Yeşilyurt’un korunmasına dönük bir projedir. bu proje çerçevesinde arkadaşlarımız, plastik gibi kağıt gibi, karton gibi, malzemelerin ayrı çöp kutularına alınarak geri dönüşümde kullanılması için bir çalışma oldu. Bu malzemeleri ne kadar az geri dönüşümde kullanırsak o kadar az kâğıt gibi karton gibi plastik gibi, ihtiyacımız sebebi ile ağaç kesmeye önereceğiz. Dolayısıyla ağacı az kesmiş olacağız. Böylece de yeşil örtüyü koruyacağız. Buradaki temel araç yeşil örtüyü koruyarak iklim değişikliğine dönük yeşil örtünün muhafazası gibi bir tanım yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

“BAŞARILI İŞLER İHALELERDE AVANTAJDIR”

“Müteahhitlerin başarılı olması ihalelerde avantaj sağlar” diyen Başkan Kazgan, şöyle konuştu; “Müteahhitler işlerini bitirdikleri zaman iş bitirme belgeleri alırlar bununla da bir avantaj elde ederler. Başarı ile iş bitirmişler ise yeni ihalelerde onlar için bir avantaj sağlar. Biz de şimdi Avrupa birliği projemizi başarı ile bitirdik. Bu bizim için bir iş bitirme belgesi anlamına geliyor. Dolayısıyla bu ileride Avrupa birliğinin bu programları çerçevesinde proje hazırlayacağımız zaman bu bizim önde olduğumuz anlamına gelir.”

“SERA GAZI İLE İLGİLİ EKSİKLERİMİZ VAR”

Gökçe Doğru’nun sorularını yanıtlayan Akçadağ Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Işık, “Proje belli bir miktar para ile belli bir zamanla yapılan tüm faaliyetlere proje diyoruz. Proje diyince akıllara çok büyük şeyler gelmemesi lazım. Hayatta adım atığınız her şey projedir. Burada Avrupa birliği projesi bile yayınlanmıştı. Kendi içimizde neler yapabiliriz diye düşündük. Sera gazı ile ilgili çok eksikliklerimiz var. Sera gazı emisyonunun azaltılması gerektiğinin farkına vardık. Mevcut durumu inceledik. Bununla ilgili bir proje yaptık. Türkiye’de beş projelerden biri. Biz bunu övünerek söylüyoruz. Yapılan tüm etkinliklerde Akçadağ isminin duyurulması bizim içinde çok güzel. Proje kapsamında beş ana faaliyet var. Bir tanesi halkı bilinçlendirmek. Biz Bin 270 aileyi tek tek gezerek ve toplantılar yaparak bu projemizi duyurduk. Bin 370 öğrencimize geri dönüşüm ve çevreyi anlattık. Ağaçlandırma eksiğimiz vardı. Bu eksikliğimizi tamamlamak için ilçemizde bulunan mahallelere Bin 300 ağaç diktik. En çok sera gazı üreten hayvan çiftlikleri. Biz 192 hayvan çiftliğine ulaşarak sera gazını nasıl azaltabiliriz, onunla ilgili bir eğitim verdik. En büyük çalışmalarımızdan biri de Avrupa Birliği ne yapıyor onu görmemiz gerekiyordu. İyi bir çalışmayı, iyi bir uygulamayı ilçemize nasıl getirebiliriz diye baktık. Ortağımız olan Hollanda’ya giderek oradaki uygulamaları buraya nasıl getirebiliriz dedik. 7-8 arkadaş ile birlikte Hollanda’ya gittik. Orada beş günlük bir eğitim aldık. Bu eğitimi ise ilçemizde devam ettirdik. SODES’de ise özellikle ilçemizdeki bayanları sosyalleştirmek ve kendi ekonomilerine katkı sağlamaları için katkı sağlamak. Bununla ilgili eğitim verdik. Daha sonrasında hem ilçemizle ilgili el sanatları konusunda geçmişi nedir onu inceledik. Halk eğitim kursları ile birlikte eğitimler verdik. Ortaya çok güzel ürünler çıktı” dedi.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan ile vatandaşları ziyaret edem Gökçe Doğru, mikrofonu vatandaşlara uzattı.  Çalışmalardan memnun olduklarını dile getiren vatandaşlar, “ Köyümüz önceden çöplük gibiydi şimdi Başkanımız sayesinde artık daha rahatız. Yollarımız çamurluydu, yürüyemiyorduk ama şimdi kaldırımlarımız ve yolarımız yapıldı Akçadağ olarak çok mutluyuz Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dediler.

KAYNAK: http://www.vuslathaber.com/malatya/akcadag-belediyesi-nden-500-kisilik-istihdam-h35932.html

 

HABERİN DEVAMI İÇİN LİNK’E TIKLAYINIZ…!

Sayfayı paylaş